Ambulans Hangi Durumlarda Aranır?

“112 acil çağrı numarası” sadece acil durumlarda aranmalıdır. Bu numara ulusal acil yardım hattı olması sebebiyle en önemli durumlarda aranan ve kesinlikle gereksiz şekilde meşgul edilmemesi gereken numaradır.

112 acil çağrı numarasının dışında özel ambulans hizmeti veren kuruluşlarda vardır acil sağlık için. Bu şirketleri ararken de belli şartların oluşması gerekmektedir.

Peki ne gibi durumlarda Ambulansı aramamız ve acil yardım çağrısı yapmamız gerekir?

Nefes Darlığı 

Nefes darlığı özellikle yaşlılar için çok önemli bir sağlık sorunudur. Yakınınızdaki birisi veya bulunduğunuz ortamdan bir kişi nefes darlığı çekiyorsa ambulansı aramalısınız.

Boğulmalar 

Boğulmalarda ambulansı aramanızı gerektirecek durumlardan bir tanesi. Çeşitli sebeplerden dolayı boğulmalar yaşanabilir. Özellikle yaz aylarında serinlemek için girilen deniz, havuz gibi yerlerde daha sık görülür.

Kalp Krizi 

Genç, yaşlı demeden ambulansı aramayı gerektirecek bir diğer durumda tabii ki “Kalp krizi. Yaşanan kalp krizi ve kalp sıkışıklığı gibi durumlarda da mutlaka ambulans aranmalı ve vakit kaybetmeden müdahale edilmelidir.

Tavsiye : Şehirlerarası Ambulans

Epilepsi

Epilepsi de ambulansa ihtiyaç oluşacak hastalıklardan. Epilepsi krizi yaşayan birisi olursa ambulansı arayıp bulunduğunuz yerin adresini net şekilde vermelisiniz.

Durdurulamayan kanamalar

Eğer herhangi bir yaralanmadan veya oluşan farklı bir olumsuzluktan dolayı vücudunuzun herhangi bir bölgesinde durdurulamayan bir kanama varsa mutlaka ambulansı aramalısınız. Bildiğiniz üzere sağlıklı bir insan ortalama 5.5 litre kana sahiptir ve aşırı kan kaybetmek ölümcül derece de risklidir.

Kazalar

Kaza durumu da ambulansı aramanızı gerektirecek bir durumdur. Kaza gözlemlemeniz halinde mutlaka ambulansa haber verin.

İntihar Girişimi

 İntihar girişimi, kişinin kendi canına kıymaya teşebbüsüdür. Böyle bir durumu görmeniz veya duymanız halinde asla vakit kaybetmeden ambulansı aramalısınız.

Zehirlenmeler

Gıda zehirlenmesi, doğalgaz zehirlenmesi, soba zehirlenmesi ve kimyasal zehirlenme gibi birçok zehirlenme çeşidi vardır. Bu zehirlenme durumlarında eğer durum ciddiyse ve kişinin sağlığı zarar görme riskiyle karşı karşıyaysa ambulansı aramalısınız.

Tavsiye : Ambulans Kiralama

Şeker hastalığı komaları

 Şeker hastalığı diğer adıyla diyabet. Şeker hastalığı koması da ciddi bir rahatsızlıktır ve vücutta zarar görmeye sebep olabilir. Bu gibi durumlara ambulansa haber vermelisiniz.

Darp, yaralanma

 Tartışmalarda, trafikte veya herhangi bir yerde darp ve yaralanma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yaralanan veya darp gören siz olsanız da, bir başkası olsa da mutlaka ambulansı arayıp acil bilgi verin lütfen.

Görmüş olduğunuz gibi birçok durumda ambulansı aramanız gerekebiliyor. Tabii ki ambulansı aramanızı gerektirecek durumlar bu maddelerle sınırlı da değildir. Bu maddelerin yanında birçok durumda ambulansı aramanız zorunlu hale gelebilir.

Ambulansı aramanız gereken durumlarda bir diğer yandan da hastayı gözlemlemeli ve olay ortamının sağlığını ve güvenliğini korumalısınız. Ayrıca sakin kalıp ambulans ekiplerine adresi doğru, net ve eksiksiz şekilde vermelisiniz. Tüm bu hususlar acil durumlarda büyük önem arz eder.

Yorum yapın

Call Now Button